مهلت اظهارنامه مالیاتی 1402

مهلت اظهارنامه مالیاتی 1402

5/5 - (7 امتیاز)

مهلت اظهارنامه مالیاتی 1402

در هر سال، افراد حقیقی و حقوقی موظف هستند که حساب سود و زیان و درآمد خود را به صورت یک اظهارنامه مالیاتی به اداره مالیات ارائه دهند. این عمل را به عنوان “اظهارنامه” می‌نامند. برای تایید مالیات، ارسال اظهارنامه در مهلت قانونی تعیین شده ضروری است. در صورت تاخیر در ارسال اظهارنامه، شخص مودی به جرم مالیاتی متهم خواهد شد.

برای اشخاص حقیقی، معمولاً مهلت ثبت و ارسال اظهارنامه مالیاتی تا ۳۱ خرداد ماه هر سال است. در صورت تغییرات در سال ۱۴۰۲، اطلاعات مربوط به زمان ثبت و ارسال اظهارنامه مالیاتی سال ۱۴۰۲ برای اشخاص حقوقی در متن مقاله اعلام خواهد شد. برای اشخاص حقوقی که پایان سال مالی آنها در اسفند ماه است، زمان ارسال و پرکردن اظهارنامه مالیاتی سال ۱۴۰۲ تا پایان ماه تیر است.

مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی در سال 1402

مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی در سال 1402 برای افراد حقیقی بر اساس سنوات گذشته ، در تاریخ 31 خرداد ماه بود که به مدت 10 روز تمدید گردید ( تاریخ 10تیر 1402) و برای اشخاص حقوقی حداکثر 4 ماه پس از پایان سال مالیاتی ( در صورتی که ماه اسفند پایان سال مالیاتی باشد ) تا پایان تیر ماه خواهد بود. همچنین، مهلت ارسال اظهارنامه مالیاتی ارزش افزوده هر فصل، 15 روز پس از پایان آن فصل است.مهلت اظهارنامه مالیاتی 1402

بیشتر بخوانید :
میزان معافیت بند م تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۲

تمدید مهلت اظهارنامه مالیاتی 1402

 بعد از تعامل بسیار مثبت سازمان امور مالیاتی و اصناف در یک ماه گذشته، مهلت قانونی تسلیم اظهارنامه صاحبان محترم مشاغل با کسب مجوز از سوی شورای‌عالی هماهنگی سران قوا، به‌مدت ۱۰ روز تمدید شد. این صحبتی بود که سخنگوی سازمان امور مالیاتی منتشر کرد.مهلت اظهارنامه مالیاتی 1402

مهلت ثبت نام و ارسال اظهارنامه ۱۴۰۲ به مدت 10 روز تمدید شده است. برای ثبت نام و ارسال اظهارنامه مالیاتی، مودیان مالیاتی باید با مراجعه به درگاه ملی خدمات مالیات، اقدامات لازم را انجام دهند. این مهلت تمدید شده فرصتی برای افرادی است که به دلایلی نتوانسته‌اند در مهلت قبلی اظهارنامه خود را ثبت کنند. اما بهتر است که افراد برای جلوگیری از هرگونه مشکل در ارسال اظهارنامه، در اسرع وقت اقدام به ثبت نام و ارسال اظهارنامه خود کنند.

مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی۱۴۰۲، بر اساس سال گذشته، برایاشخاص حقیقی، 31 تیر ماه و برای اشخاص حقوقی، حداکثر 4 ماه پس از سال مالیاتی یا پایان تیر ماه خواهد بود. مهلت ثبت نام و ارسال اظهارنامه مالیاتی ارزش افزوده هر فصل نیز ، 15 روز پس از پایان آن فصل می باشد.

مهلت ثبت نام و ارسال اظهارنامه مالیاتی 1402

 اظهارنامه مالیاتی یک گزارش مالیاتی است که تنظیم آن برای ارائه به اداره مالیات الزامی است و شامل اطلاعاتی از جمله درآمد، هزینه، سود و زیان سالانه شخص حقیقی یا حقوقی می‌باشد. این اظهارنامه به دلیل تعیین میزان مالیات شرکت‌ها و سازمان‌ها، بسیار حیاتی است. اظهارنامه مالیاتی، یک روش خوداظهاری مالیات است که بر اساس آن، صاحبان مشاغل درآمد و هزینه های خود را مشخص نموده اند.مهلت اظهارنامه مالیاتی 1402

بیشتر بخوانید :
خرید دارایی ثابت و شناسایی آن به عنوان هزینه 1402

ارسال اظهارنامه مالیاتی در مهلت قانونی تعیین شده بسیار حائز اهمیت است و عدم رعایت آن می‌تواند منجر به جریمه برای افراد حقیقی و حقوقی شود.

به طور کلی، زمان ارسال اظهارنامه مالیاتی برای شخص حقیقی ، معمولاً از ابتدای فروردین ماه تا پایان خرداد ماه و برای اشخاص حقوقی نیز، مهلت ارسال اظهارنامه مالیاتی پایان تیر ماه هر سال ( در صورتی که پایان سال مالی آنها اسفند ماه باشد ) تعیین شده است.

مهلت ثبت نام و ارسال اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی

 اشخاص حقوقی باید اطلاعات مالی خود را در اظهارنامه، ترازنامه و حساب سود و زیان جمع‌آوری و به همراه فهرست هویت شرکا و سهامداران و حسب مورد میزان سهم‌ الشرکه یا تعداد سهام و نشانی هر یک از آنها در مهلت تعیین شده توسط قانون که معمولا چهار ماه پس از سال مالیاتی است به اداره مالیات ارائه دهند و مالیات متعلقه را نیز پرداخت کنند. در غیر این صورت، ممکن است مجازات‌های مالی و قانونی برای آنها اعمال شود.مهلت اظهارنامه مالیاتی 1402

طبق سنوات گذشته زمان تسلیم اظهارنامه مالیاتی برای اشخاص حقوقی یک ماه بیشتر از افراد حقیقی و تا پایان 31 تیر می باشد ،امکان تمدید آن طبق روال سال های گذشته وجود دارد ، ولی فعلا بخشنامه ای در این باره صادر نشده است

مهلت ثبت نام و ارسال اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی

بر اساس ماده 100 قانون مالیات‌های مستقیم، اشخاص حقیقی ( کسبه و صاحبان مشاغل) مکلفند در طول سال مالیاتی، اظهارنامه مالیاتی مربوط به فعالیت‌های شغلی خود را از اول فروردین ماه سال قبل تا پایان اسفند همان سال تهیه و تنظیم کنند و آن را تا آخر خرداد ماه سال بعد،در سامانه tax.gov.ir ثبت نمایند و مالیات مربوطه را پرداخت کنند.

در این اظهارنامه، اطلاعات مربوط به درآمدها، هزینه‌ها، سود و زیان و دیگر موارد مالی مربوط به فعالیت شغلی شخص حقیقی باید به صورت جداگانه برای هر واحد شغلی ذکر شود. در خصوص زمان تمدید تسلیم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی در سال1402 تاکنون بخشنامه ای صادر نشده است، بنابریان فعلا زمان تسلیم اظهارنامه اشخاص حقیقی همان 31 خرداد 1402 می باشد

بیشتر بخوانید :
استهلاک خودرو سواری 1402 هزینه نرخ محاسبه
مهلت اظهارنامه مالیاتی 1402

⇐توجه فرمایید مهلت ثبت نام و ارسال اظهارنامه مالیاتی ارزش افزوده 1402 برای افراد حقیقی و حقوقی در 31 خرداد ماه به پایان می‌رسید، اما با مجوز شورای عالی هماهنگی سران قوا، این مهلت به مدت 10 روز دیگر تمدید شده است. برای تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی، مودیان مالیاتی باید در مهلت مقرر اقدامات لازم را انجام دهند. این تمدید مهلت، فرصتی برای افرادی است که به دلایلی نتوانسته‌اند در مهلت قبلی اظهارنامه خود را ثبت کنند. اما بهتر است که افراد برای جلوگیری از هرگونه مشکل در ارسال اظهارنامه، در اسرع وقت اقدام به تکمیل و ارسال اظهارنامه خود کنند.

مهلت های تسلیم اظهارنامه ها به واحد مالیاتی؛ دریک نگاه

 • ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده تا 15 روز بعد از پایان هر فصل
 • ارائه اظهارنامه عملکرد اشخاص حقوقی تا 4 ماه بعد از پایان سال مالی
 • ارائه اظهارنامه اشخاص حقیقی تا خرداد ماه سال بعد
 • ارائه اظهارنامه انحلال اشخاص حقوقی تا شش ماه از تاریخ ثبت انحلال در اداره ثبت شرکت
 • ارائه اظهارنامه وقف، حبس و نذر تا 3 ماه از تاریخ انعقاد و یا فوت موصی
 • ارائه اظهارنامه عدم درآمد شغلی تا آخر تیرماه
 • ارائه اظهارنامه املاک و سرقفلی تا 30 روز بعد از تاریخ انجام معامله
 • ارائه اظهارنامه درآمد اتفاقی تا آخر اردیبهشت سال بعد

تمدید مهلت ثبت نام و ارسال اظهارنامه مالیاتی 1402

در بخش قبل، اظهارنامه مالیاتی و ارسال آن را بررسی نموده و در ادامه، مهلت ثبت نام و ارسال آن را در سال 1402، بیان نمودیم . از آنجا که با توجه به شرایط کرونا، امکان تمدید مهلت ثبت نام و ارسال اظهارنامه مالیاتی وجود دارد، در این بخش، به بیان این موضوع، خواهیم پرداخت.مهلت اظهارنامه مالیاتی 1402

در سال گذشته، بنابر اطلاعیه اتاق اصناف، موافقت ستاد ملی مبارزه با کرونا، مهلت ثبت نام و ارسال اظهارنامه مالیاتی، برای اشخاص حقیقی و صاحبان مشاغل تا 15 تیر ماه و برای اشخاص حقوقیتا 31 مرداد ماه تمدید شد. سپس، این ستاد با صدور مصوبه‌ جدیدی اعلام نمود، مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی تا پایان 7 شهریور سال گذشته می باشد.

بیشتر بخوانید :
اطلاع از آخرین سابقه بیمه با یک کد دستوری

استهلاک خودرو سواری 1402 هزینه نرخ محاسبه

مهلت ثبت نام و ارسال اظهارنامه ۱۴۰۲، با کسب مجوز از سوی شورای‌ عالی هماهنگی سران قوا، به‌مدت 10 روز دیگر تمدید شد. بر این اساس، مودیان مالیاتی باید، تا پایان مهلت مذکور، با مراجعه به درگاه ملی خدمات مالیات، برای ثبت نام اظهارنامه مالیاتی خود، اقدام نمایند.

مهلت اظهارنامه مالیاتی 1402

مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی

در بخش های قبل، مهلت ثبت نام و ارسال اظهارنامه مالیاتی ۱۴۰۲ و تمدید آن را بررسی کرده و در ادامه، مهلت ثبت نام و ارسال اظهارنامه مالیاتی ارزش افزوده 1402 را بررسی نمودیم. در این بخش، مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی را در مورد اشخاص حقوقی بررسی خواهیم کرد.

بر اساس ماده ماده 110 قانون مالیات‌ های مستقیم: «اشخاص حقوقی، مکلفند اظهارنامه و ترازنامه و حساب سود و زیان متکی به دفاتر و اسناد و مدارک خود را حداکثر تا چهار ماه پس از سال مالیاتی، همراه با فهرست هویت شرکا و سهامداران و حسب مورد میزان سهم‌ الشرکه یا تعداد سهام و نشانی هر یک از آنها را به اداره امور مالیاتی که محل فعالیت اصلی شخص حقوقی در آن واقع است تسلیم و مالیات متعلق را پرداخت نمایند.»

مهلت اظهارنامه مالیاتی ۱۴۰۲
مهلت اظهارنامه مالیاتی 1402

به طور خلاصه، زمان ارسال و پرکردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی بر اساس اساسنامه شرکت مشخص می‌شود. اگر سال مالی شرکت با سال مالی اداره مالیات متفاوت باشد، زمان مشخص شده در اساسنامه شرکت به عنوان معیار اعمال می‌شود. اشخاص حقوقی تا ۴ ماه پس از پایان سال مالی مشخص شده در اساسنامه، فرصت دارند تا اظهارنامه مالیاتی خود را به اداره مالیات ارائه دهند. اما پیش‌بینی می‌شود که مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی سال ۱۴۰۲ برای اشخاص حقیقی تا ۳۱ خرداد خواهد بود.مهلت اظهارنامه مالیاتی ۱۴۰۲

بیشتر بخوانید :
اظهارنامه مالیاتی

لازم به ذکر است که در صورت وجود هرگونه اشکال یا خطا در تکمیل اظهارنامه، شخص مودی دارای ۳۰ روز فرصت برای ویرایش و اصلاح اظهارنامه مالیاتی خود می‌باشد. پس از ارسال اظهارنامه، اداره امور مالیات تا ۳ ماه فرصت دارد تا بررسی کند و پس از آن، نتیجه بررسی خود را در یک برگه تشخیص اعلام کند.

زمان ثبت و ارسال اظهارنامه مالیاتی ارزش افزوده نیز ۱۵ روز پس از پایان هر فصل است. به عنوان مثال، تاریخ ارسال و مشاهده اظهارنامه مالیاتی ارزش افزوده برای فصل زمستان سال گذشته، ۱۵ فروردین بوده است و این مهلت‌ها بر اساس شرایط قابل تمدید می‌باشند.مهلت اظهارنامه مالیاتی ۱۴۰۲

آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی مشاغل 1402

بنا به گفتهٔ سخنگوی سازمان امور مالیاتی کشور، ۳۱ خرداد ماه آخرین فرصت برای استفاده از تبصره ماده ۱۰۰ و تکمیل و ارائه اظهارنامه مالیاتی توسط صاحبان مشاغل است و این مهلت قابل تمدید نمی‌باشد.

مهدی موحدی‌بک با اشاره به قانون مالیات‌های مستقیم، اعلام کرد که آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی توسط صاحبان مشاغل ۳۱ خرداد ماه است. وی بیان کرد: شرط برای استفاده مودیان از تخفیفات مالیاتی ارائه اظهارنامه مالیاتی در زمان مقرر و قانونی است، بنابراین مودیان مالیاتی باید قبل از پایان این مهلت وظایف خود را انجام دهند.

در ادامه، او به مزایای تکمیل فرم تبصره ماده ۱۰۰ یا تکمیل و ارائه اظهارنامه توسط صاحبان مشاغل اشاره کرد و گفت: مودیان مالیاتی تنها تا ۳۱ خرداد ماه فرصت دارند تا به پورتال ملی خدمات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی به آدرس my.tax.gov.ir مراجعه کرده و درباره قابلیت قبول یا عدم قبول مالیات مقطوع خود و روش پرداخت آن اقدام نمایند.مهلت اظهارنامه مالیاتی 1402

مهلت اظهارنامه مالیاتی ۱۴۰۲
مهلت اظهارنامه مالیاتی 1402

تمدید زمان اظهارنامه مالیاتی 1402

در سال قبل، طبق اعلامیه اتاق اصناف و با تایید ستاد ملی مبارزه با کرونا، مهلت ثبت نام و ارسال اظهارنامه مالیاتی برای اشخاص حقیقی و صاحبان مشاغل تا ۱۵ تیرماه و برای اشخاص حقوقی تا ۳۱ مرداد ماه تمدید شد. سپس، این ستاد با صدور مصوبه‌ای جدید، مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی را تا پایان ۷ شهریور سال گذشته اعلام کرد. (سامانه مودیان مالیاتی استعلام) مهلت اظهارنامه مالیاتی 1402

بیشتر بخوانید :
مهلت ارسال ارزش افزوده

مهلت ثبت نام و ارسال اظهارنامه سال ۱۴۰۲، با دریافت مجوز از سوی شورای عالی هماهنگی سران قوا، به‌مدت ۱۰ روز دیگر تمدید شد. به این ترتیب، اشخاص مالیاتی باید تا پایان مهلت مذکور، با مراجعه به درگاه ملی خدمات مالیات، اقدام به ثبت نام اظهارنامه مالیاتی خود کنند.

مهلت اظهارنامه مالیاتی ۱۴۰۲
مهلت اظهارنامه مالیاتی 1402

کلیات مهلت اظهارنامه مالیاتی کسب و کارها و اشخاص

 • مطابق ضوابط مالیاتی، ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده باید تا ۱۵ روز پس از پایان هر فصل انجام شود. همچنین، ارائه اظهارنامه عملکرد اشخاص حقوقی تا ۴ ماه پس از پایان سال مالی مجاز است. افراد حقیقی نیز می‌توانند اظهارنامه خود را تا خرداد ماه سال بعد ارائه کنند.
 • در صورت انحلال اشخاص حقوقی، اظهارنامه انحلال باید تا شش ماه پس از ثبت انحلال در اداره ثبت شرکت ارائه شود. اظهارنامه وقف، حبس و نذر نیز باید تا ۳ ماه پس از تاریخ انعقاد قرارداد یا فوت موصی ارائه شود.
 • ارائه اظهارنامه عدم درآمد شغلی تا آخر تیرماه مجاز است. همچنین، اظهارنامه املاک و سرقفلی باید تا ۳۰ روز پس از تاریخ انجام معامله ارائه شود. اظهارنامه درآمد اتفاقی نیز تا آخر اردیبهشت سال بعد قابل ارائه است.

مهلت ثبت نام و ارسال اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی

اشخاص حقوقی می‌بایست در مهلت تعیین شده توسط قانون، که معمولاً چهار ماه پس از سال مالیاتی است، اطلاعات مالی خود را در اظهارنامه، ترازنامه، و حساب سود و زیان جمع‌آوری کرده و همراه با فهرست هویت شرکا و سهامداران و در صورت وجود میزان سهم الشرکه یا تعداد سهام و نشانی هر یک از آنها را به اداره مالیات ارائه نمایند. همچنین، می‌بایست مالیات متعلقه را نیز پرداخت کنند. در غیر این صورت، ممکن است مجازات‌های مالی و قانونی برای آنها اعمال شود.

مهلت اظهارنامه مالیاتی ۱۴۰۲
مهلت اظهارنامه مالیاتی 1402

با توجه به سنوات گذشته، زمان تسلیم اظهارنامه مالیاتی برای اشخاص حقوقی یک ماه بیشتر از افراد حقیقی و تا پایان ۳۱ تیر ماه می‌باشد. امکان تمدید این مهلت طبق روال سال‌های گذشته وجود دارد، اما تاکنون بخشنامه‌ای در این زمینه صادر نشده است.

بیشتر بخوانید :
ثبت نام سامانه مودیان

مهلت اظهارنامه مالیاتی 1402

مهلت ثبت و ارسال اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی

با توجه به تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم، شخص‌های حقیقی (کسبه و صاحبان مشاغل) موظف هستند در طول سال مالیاتی، اظهارنامه مالیاتی مرتبط به فعالیت‌های شغلی خود را از اول فروردین سال قبل تا پایان اسفند همان سال تهیه و تنظیم نموده و آن را تا آخر خرداد سال بعد، در سامانه tax.gov.ir ثبت نموده و مالیات مرتبط را پرداخت نمایند.

در این اظهارنامه، اطلاعات مرتبط به درآمدها، هزینه‌ها، سود و زیان و سایر جزئیات مالی مرتبط با فعالیت شغلی شخص حقیقی باید به صورت جداگانه برای هر واحد شغلی ذکر شود. در خصوص زمان تمدید تسلیم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی در سال ۱۴۰۲، تاکنون بخشنامه‌ای صادر نشده است، بنابراین فعلاً زمان تسلیم اظهارنامه اشخاص حقیقی همان ۳۱ خرداد ۱۴۰۲ می‌باشد.مهلت اظهارنامه مالیاتی 1402

1- مهلت ارسال اظهارنامه مالیاتی 1402 برای اشخاص حقیقی تا چه زمانی است ؟

مهلت ارسال اظهارنامه های مالیاتی۱۴۰۲ هنوز اعلام نشده اما بر اساس سال گذشته، پیش بینی می شود برای اشخاص حقیقی تا 31 تیر ماه باشد که جزئیات آن در متن مقاله به طور کامل توضیح داده شده است.

2- مهلت ارسال اظهارنامه مالیاتی 1402 برای اشخاص حقوقی تا چه زمانی است ؟

اشخاص حقوقی تا 4 ماه بعد از اتمام سال مالیاتی که در اساسنامه شرکت مشخص شده فرصت دارند تا اظهارنامه مالیاتی خود را ارسال کنند که جزئیات آن در مقاله آورده شده است .

3- عدم ارسال اظهارنامه های مالیاتی ۱۴۰۲ در مهلت تعیین شده چه عواقبی برای مودیان مالیاتی در پی دارد ؟

عدم ارسال اظهارنامه های مالیاتی ۱۴۰۲ در مهلت تعیین شده موجب جریمه و مجازات برای مودیان مالیاتی است که که جزئیات آن در مقاله بررسی شده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *