وکیل مالیاتی و مشاور مالیاتی

وکیل مالیاتی و مشاور مالیاتی

وکیل مالیاتی و مشاور مالیاتی

مشاوره مالیاتی اشخاص حقوقی

با توجه به تجربه چندین و چند ساله در عرصه مالیات، به شدت به مدیران شرکت ها توصیه می کنم در کنار فعالیت های تجاری خود از یک مشاور مالیاتی بهره ببرند .

در اجرای رویکرد سازمان امور مالیاتی کشور در سال ۱۳۹۵ مبنی بر شفاف سازی و آگاهی بخشی و نیز افزایش اطلاعات عمومی نسبت به حقوق مودیان مالیاتی و افزایش میزان رضایت مندی از سطح و نحوه وصول مالیات، طرحی با عنوان ” تام ” ( تسهیل امور مالیاتی ) به اجرا گذاشته شده است .

وکیل مالیاتی و مشاور مالیاتی
وکیل مالیاتی و مشاور مالیاتی

وکیل مالیاتی

عدم‌ آگاهی کافی اشخاص حقیقی و حقوقی از مسائل حقوقی و مالیاتی و همچنین نحوه مراجعه به وکیل و مشاور مالیاتی، یکی از علل افزایش مراجعه به هیأت های حل اختلاف مالیاتی است؛ زیرا بعضاً تصور می‌شود اولین و آخرین مرجعی که می‌تواند اختلافات طرفین را فیصله دهد این هیأت ها هستند، خدمات حسابداری درحالی‌ که مراجعه به یک وکیل می‌تواند از کشانده شدن خیل عظیم این پرونده‌ها که خیلی از آنها نیازی به مداخله هیأت ها ندارد، جلوگیری کرده و مرجعی دیگر را جایگزین حل‌ و‌ فصل اختلافات کند.مشاور مالیاتی کنار شماست تا استرس و فشار روانی سازمان امور مالیاتی بر دوش شما نباشد …

مشاور مالیاتی

خدمات مشاور مالیاتی :- مشاور مالیاتی شرکت ها و اصناف
– مشاوره کاهش جرائم مالیات عملکرد و ارزش افزوده
– آنالیز و بررسی سیستم مالیاتی و ارائه راهکارها و نقشه راه مالیاتی کسب و کار شما
– مشاوره تخصصی در زمینه بررسی انعقاد قرارداد از لحاظ مالیاتی
– راهنمایی در نحوه انجام امور اداری مربوط به ادارات امور مالیاتی کشور
– راهنمایی در حل مشکلات قانونی مالیات
– راهنمایی در نگارش و تنظیم لایحه دفاعی برای هیئت های حل اختلاف مالیاتی
– راهنمایی در نحوه تنظیم اظهارنامه مالیاتی
– راهنمایی در نحوه تنظیم فهرست خرید و فروش های فصلی

مالیات چیست:

مبلغی که دولت از طریق سازمان امور مالیاتی کشور از اشخاص، شرکت ها و موسسات دریافت می کند را مالیات گویند که یکی از اصلی ترین ابزار کسب درآمد برای دولت محسوب می شود.

مالیات می تواند یک ابزار سیاست گذاری اقتصادی برای دولت باشد که دارای دو نوع مستقیم (مانند: مالیات بر ارث و مالیات بر دارایی و…) و غیر مستقیم (مانند: حقوق و عوارض گمرک، مالیات بر معاملات و مالیات بر ارزش افزوده و…)است که هر کدام دارای شرایط و قوانین مربوط به خود می باشند.

جرائم مالیاتی:

یکی از شایع ترین انواع تخلف حقوق کیفری مالی به شمار می رود. این تخلف زمانی اتفاق می افتد که اشخاص درآمد یا اشتغال خود را مخفی می کنند و یا به وظایف قانونی خود عمل نمی کنند. مانند تاخیر در تسلیم اظهار نامه مالیاتی، عدم اعلام درآمد یا معاملات مشمول مالیات، عدم پرداخت مالیات و… . در صورت نادیده گرفتن قوانین، مجازاتی برای متخلفین در نظر گرفته شده است که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم:

حبس از 6 ماه تا 2 سال

پرداخت جریمه نقدی

محرومیت از برخی حقوق اجتماعی

ممنوعیت از برخی فعالیت های شغلی

ممنوع الخروج شدن

ترفند مالیاتی:

برخی مودیان از پرداخت مالیات تعیین شده خودداری می کنند یا سعی می کنند با انجام اعمال فریب کارانه، مالیات خود را پرداخت نکنند و یا مالیات کمتری پرداخت نمایند که اصطلاحا به آن فرار مالیاتی می گویند.

انجام این تخلفات، باعث شده که دولت قوانین مالیاتی را برای برخورد با این موارد وضع نماید که در دو دسته، مرجع شبه قضایی اداری و مرجع نظارتی، به این موضوع رسیدگی می شود.

موسسه آریا حساب ارائه دهنده انواع خدمات حسابرسی مالیاتی می باشد.

جرائم مالیاتی

وکیل مالیاتی کیست؟

وکیل یا مشاور مالیاتی به شخصی گفته می شود که در حوزه های مالی و حسابداری، متخصص باشد و همچنین به حقوق و قوانین مالیاتی مسلط بوده و دارای تجربه کافی در این زمینه باشد.

وظایف وکیل مالیاتی:

یک مشاور مالیاتی خوب، با تسلط بر قوانین و آیین نامه ها می تواند یک شرکت را در امر مالیاتی، یاری دهد. از جمله روش هایی که وکیل مالیاتی از آنها استفاده می کند می توان به دو مورد زیر اشاره کرد:

وکیل مالیاتی مشاوره مالیاتی
وکیل مالیاتی مشاوره مالیاتی

پشتیبانی مالیاتی: انجام مشاوره مالی برای شرکت مورد نظر، ایجاد صورت های مالی دقیق و شفاف، نظارت بر عقد قراردادها، بررسی پرداختی ها و دریافتی های شرکت و…

دادرسی مالیاتی: در دست گرفتن پرونده مالیاتی و اظهارنامه های مالیاتی و حل آنها.

انواع وکلای مالیاتی:

وکلای مالیاتی دارای 3 نوع می باشند که در زیر به آنها اشاره می شود:

قراردادی: وکالتی که هر شخص، بصورتانحصاری وکیل خود را انتخاب می نماید.

معاضدتی: انتخاب وکیل از طریق کانون وکلا با توجه بهاصل35 قانون اساسی و ماده 44 قانون وکالت صورت می گیرد. این اقدام به علت عدم توانایی مالی شخص صورت می گیرد.

تسخیری: در جرائمی که مجازات آنها قصاص، اعدام، حبس ابد و… باشد، چنانچه متهم، وکیل نداشته باشد، تعیین وکیلاز طرف دادگاه صورت می گیرد.

مهمترین وظایف مالیاتی اشخاص حقوقی:

برخی از وظایف اشخاص در رابطه با مالیات به شرح زیر می باشد:

تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی

پلمپ دفاتر قانونی شرکت و تحریر آن طبق قوانین

ثبت نام گواهی مالیات بر ارزش افزوده و تمدید 6 ماهه یا یک ساله آن

تکمیل اظهارنامه مالیاتی سالانه و ارسال آن در موعد مقرر

مهمترین وظایف مالیاتی اشخاص حقیقی:

اشخاص حقیقی، مودیان مالیاتی هستند که بیشترین مشکلات مالیاتی را دارند. طبقماده 1 قانون تجارت به برخی از این اشخاص تاجر می گویند که طبقماده 6 قانون تجارت موظفند که پلمپ دفاتر قانونی داشته باشند.

این مودیان نیازی به اخذ کد اقتصادی ندارند اما ملزم به تکمیل اظهارنامه مالیاتی بصورت 6 ماهه یا سالانه هستند که به همین علت ممکن است به وکیل مالیاتی نیاز داشته باشند.

چگونه از یک مشاور (وکیل ) مالیاتی در کسب و کار خود بهره مند شویم؟

مشاوره مالیاتی و دادرسی به چند نوع صورت می گیرد که در زیر به آنها اشاره شده است:

پشتیبانی مالیاتی

حل موردی پرونده مالیاتی

ثبت کلیه قراردادها و صورت های مالی

هرکدام از این موارد، شیوه های مختلفی دارد که برای مطالعه بیشتر می توانید به بخش مشاوره مالیاتی مراجعه نمایید.

چه کسانی به وکیل نیاز دارند؟

زمانی یک شخص (حقیقی یا حقوقی) دارای یکی از شرایط زیر باشد، می تواند اقدام به گرفتن وکیل مالیاتی نماید:

ایجاد مشکل در امور مالیاتی

پیش بینی دارایی های مشمول مالیات در زمان فوت

شروع یک تجارت

ایجاد تجارت بین المللی و استخدام افراد

درخواست در برابر خدمات درآمد داخلی آمریکا (IRS) و برنامه ریزی در این خصوص

اگر این مطلب برای شما رضایت بخش بوده است، مطالعه مقاله مجازات فرار مالیاتی را به شما پیشنهاد می کنیم.

تعریف مالیات

هزینه‌ای که اشخاص حقیقی و حقوقی به خاطر تعدیل اقتصاد کشور از درآمدهای خود می‌دهند. که این هزینه در اشخاص مختلف بر حسب درآمد آن‌ها مختلف است.

به عبارتی دیگر می‌توان گفت مالیات به هزینه‌ای گفته می‌شود که آحاد مردم در قبال خدماتی که دولت برای کسب درآمد اقتصادی آنها فراهم کرده را می پردازند.

انواع مالیاتها در ایران:

مالیات‌های مستقیم: در تعریف این نوع مالیات این چنین گفته شده است: « مالیاتی که به دارائی‌ها و درآمدهای خالص افراد تعلق می گیرد.» که طبیعتاً به دو قسم تقسیم می‌شود:

مالیات بر دارائی: که سه قسمت دارد: مالیات سالانه املاك، مالیات مستغلات مسکونی خالی و مالیات بر اراضی بایر.

مالیات بر درآمد: که این نوع مالیات خود از چند بخش تشکیل می شود: مالیات بر درآمد از املاک، مالیات بر درآمد کشاورزی، مالیات بر درآمد حقوق، مالیات بر درآمد مشاغل، مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی، مالیات درآمد اتفاقی، مالیات بر جمع درآمد ناشی از منابع مختلف. 

مالیات‌های غیرمستقیم: در تعریف این نوع مالیات این چنین گفته شده است: « مالیات‌‌هایی که پرداخت‌ کننده آن مشخص و معین نبوده و تحقق مالیات بستگی به یک قسمت از فعالیت‌های اقتصادی و عملیات افراد داشته و قابلیت انتقال آن‌ها بسیار زیاد باشد.» همانطور که از تعریف پیداست این مالیات مربوط به نهادها می‌شود و نمی‌توان برایش تقسیم بندی خاصی قائل شد. 

برگ تشخیص مالیات

برگه‌ای که در آن سازمان امور مالیات برآورد و نتیجه تحقیقات خود را نسبت به مقدار مالیاتی که اشخاص باید بپردازند ارائه می‌دهد. پس از رسیدگی از سمت مسئولان نهاد سه نوع برگ تشخیص صادر می‌گردد:

1:  برگ تشخیص مالیات عملکرد

2 :  برگ تشخیص مالیات حقوق

3 :  برگ تشخیص مالیات تکلیفی 

اظهار نامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی چه به صورت خود اظهاری باشد و چه خود سازمان امور مالیاتی در اختیار مؤدیان قرار دهد (گویا تا سال ۱۴۰۳ هجری شمسی اتفاق افتد)، کارنامه مالی است که همه ساله، اشخاص حقیقی و حقوقی مشمول مالیات، به منظور محاسبه مالیات خود،  به سازمان مالیاتی تقدیم می‌کنند و اکنون، با خود اظهاری الکترونیکی، فرآیندها تحت سامانه متمرکز انجام می‌شود.

مؤدی مالیاتی

به کسی گفته می‌شود که به خاطر درآمد یا دارایی که دارد منفعتی را کسب کرده و در نتیجه آن، وظیفه پرداخت مالیات را بر عهده دارد. 

ابلاغ

به طور کلی اوراق مالیاتی باید به شخص مؤدی ابلاغ و در نسخه دوم رسید گرفته شود. اگر در هنگام ابلاغ خود مؤدی در دسترس نباشد، اوراق مالیاتی باید در محل سکونت یا در محل کار او به یکی از بستگان یا مستخدمین یا همکاران او ابلاغ گردد البته شرط این کار این است که به نظر مأمور ابلاغ سن ظاهري این اشخاص براي تمییز اهمیت اوراق مورد ابلاغ کافی بوده و بین مؤدی و شخصی که اوراق را دریافت می‌کند تعارض منفعت نباشد. و حدالمقدور بین آنها خصومتی نباشد.

هر گاه مؤدی یا در صورت عدم حضور وي بستگان یا مستخدمین یا همکاران او از گرفتن برگه‌ها خودداری کنند و یا در صورتی که هیچ یک از اشخاص مذکور در محل نباشند مأمور ابلاغ باید امتناع آنان از گرفتن اوراق یا عدم حضور اشخاص فوق را در محل در هر دو نسخه قید نموده و نسخه اول اوراق را به درب محل سکونت یا محل کار مؤدی الصاق نماید. اوراق مالیاتی که به ترتیب فوق ابلاغ شده، قانونی تلقی و تاریخ الصاق تاریخ ابلاغ به مؤدی محسوب می شود. 

وکیل مالیاتی

تا به حال هرچه گفته شد مقدمه ای بود تا آشنایی اجمالی با اصل بحث به وجود بیاید. از اینجا به بعد وارد موضوع اصلی مقاله یعنی همان وکیل مالیاتی می شویم. 

وکیل مالیاتی کیست؟

وکیل مالیاتی به یک فردی می گویند که متخصص، تحصیل‌کرده و در حوزه‌های مالی و حسابداری با تجربه است که این شخص علاوه بر تسلط به دانش حسابداری و حسابرسی، اشراف کاملی به حقوق و قوانین مالیاتی دارد و تجربه اداره پرونده‌های مالیاتی در مراجع قضایی را نیز در سوابق کاری خود دارد.

وکیل مالیاتی، سعی می‌­کند با رصد مصارف مالی و هزینه‌­ها و تعریف میزان هزینه‌های مختلف در یک شرکت، میزان سود آن را به حداکثر رسانده و هزینه­‌ها را به پایین­ ­ترین سطح ممکن کاهش دهد. از منظر حقوقی نیز، یک وکیل مالی باید به روشی عمل کند که سود شرکت، در مدت کوتاهی به حداکثر رسیده و ثروت سهامداران نیز در دراز مدت، به بیشینه حالت خود، ارتقاء یابد. البته از نظر حقوقی، انتخاب این شخص بسیار اهمیت دارد و انتخاب او، به سادگی استخدام یک حسابدار نیست.

وظایف وکیل مالیاتی

یک وکیل مالیاتی با شناختی که از قوانین، بخشنامه‌ها و آیین‌ نامه‌‌های مالیاتی دارد، می‌تواند یک سازمان را در پرداخت مالیات کمتر یاری کند. بنابراین وظایف وکیل مالیاتی از این قرار است:

اولین وظیفه وکیل مالیاتی: پشتیبانی مالیاتی: وکیل مالیاتی در ابتدای کار موکل خود را (چه حقیقی چه حقوقی) با کار آشنا می کند و برخی کلیات درمورد این مسائل به موکل خود ارائه می دهد. سپس صورت‌های مالیاتی را  به صورت شفاف در می آورند و بر اساس آنها تعیین می کنند که حداقلی‌ترین مالیاتی که می توانند بدهند چقدر است و معافیت هایی که ممکن است به مالیات آنها بخورد چیست ومسائلی از این قبیل را بررسی می‌کنند.

دومین وظیفه وکیل مالیاتی: دادرسی مالیاتی: در دست گرفتن پرونده مالیاتی یک مجموعه در اداره مالیات و حل مشکلات آن در هیئت‌های حل اختلاف و مراجع قانونی رسیدگی به پرونده‌‌های مالیاتی کار بعدی وکیل مالیاتی است. پر کردن فرم اظهار نامه و ارسال آن به اداره مالیات کار هر ساله صاحبان مشاغل می باشد. اما در برخی موارد مأمور مالیات اظهارات صاحب مشاغل را رد می‌کند و بر اساس بررسی‌های خود اظهارنامه مالیاتی برای آن شخص می‌نویسد. در اینجا وکیل مالیاتی وظیفه دارد که از حقوق موکل خود دفاع کند و اگر حقیقت آن چیزی است که موکلش ادعا کرده است، آن را اثبات کند تا شخص مالیات اضافی نپردازد.

یک وکیل مالیاتی با تجربه و موفق، به مدیران ارشد شرکت در زمینه افزایش سود مشاوره می­ ‌دهد.

صیانت از مسیر مالی درست شرکت از جمله کارهایی است که یک وکیل مالیات با تجربه انجام می­‌ دهد.

یک وکیل مالیات از منظر حقوقی به تهیه صورت­‌ ها و گزارشات مالی می­ ‌پردازد. این صورت ­‌های مالی برای ارسال به مراکز قانونی و مدیران ارشد شرکت تهیه می‌­شوند.

وکیل مالیاتی مسئول نظارت بر مسائل مالی شرکت است. به این خاطر که، از قانونی بودن آن ‌ها کسب اطمینان نماید. از منظر حقوق، ارزش این مسئولیت قابل چشم ­پوشی نیست.

مسئولیت نظارت بر کارکنانی که وظیفه دارند گزارشات مالی را عرضه دهند نیز، بر عهده وکیل مالیات شرکت است.

وکیل مالیات به مدیران عالی شرکت کمک می‌­ کند تا تصمیمات درست اتخاذ کنند.

ویژگی های وکیل مالیاتی:

یک وکیل مالیاتی با تجربه باید اطلاعات حقوقی کافی داشته باشد تا بتواند مطالبات شرکت را به سرانجام برساند.

روابط عمومی بالا می­‌تواند یکی دیگر از توانا­یی­‌های یک وکیل مالی موفق باشد. این روابط عمومی برای شروع مذاکره با مشتریان جدید بسیار مورد نیاز است.

وقتی شخصی به عنوان وکیل مالیات، وارد یک واحد تجاری می ­‌شود، باید بتواند به صاحبان آن واحد، نحوه شروع کردن یک فعالیت مالی را نشان دهد. یعنی به آن­ها راه ­کارهایی بدهد که در کار تجاری خود دچار ضرر و زیان نشوند. جلوگیری از زیان از منظر حقوقی بسیار اهمیت دارد.

یک وکیل مالیات، نحوه انجام یک بازاریابی را متناسب با نیاز شرکت، به مدیرعامل آن ارائه می­‌کند. گاهی مدیران شرکت، به نوعی بازاریابی و تبلیغات، روی می­‌آورند که متناسب با روال شرکت نیست. به همین خاطر هدایت مسیر این بازاریابی از جمله توانایی­‌هایی یک وکیل مالیات مناسب است. این موضوع را می‌ توان در حیطه حقوقی نیز پیگیری کرد.

چگونه می توان یک وکیل مالیاتی استخدام کرد؟

این بستگی به سلیقه شخص دارد برخی یک مجموعه از وکلای مالیاتی را استخدام می کنند و در مقابل برخی فقط یک نفر را استخدام می‌کنند. که هرکدام از اینها مشکلات و مزایای خاص خودشان را دارند.

شیوه های بهره مندی از وکلای مالیاتی

در حال حاضر در مشاغل مختلف شیوه های مختلفی را برای بهره مندی از این مقوله استفاده می کنند که برخی از آنها بدین صورت است:

بهره گیری از مشاوره مالیاتی مستمر: در این مورد آن متخصص یا وکیل پس از آشنایی با شرکت شما فقط به شما مشاوره می دهد و در مشکلات شما را راهنمایی می کند

بهره گیری فقط در مورد حل یک پرونده: گاهی ممکن است شما به این نتیجه رسیده باشید که شرکتتان به وکیل مالیاتی نیاز ندارد و در آن صورت شما فقط در موراد خاصی ممکن است به وکیل مالیاتی رجوع کنید.

بهره ‌گیری از مشاور مالیاتی جهت ثبت کلیه قراردادها و صورت‌های مالی: در این شیوه، وکیل مالیاتی، وظیفه ثبت و نظارت کامل بر کلیه قراردادها و صورت‌های مالی و بیمه‌ای را بر عهده دارد. وکیل مالیاتی وظیفه دارد یا با حضور در محل شرکت شما در مواقع لازم و یا به ‌صورت مکاتبه‌ای، تمامی مسائل مالی شرکت را زیر نظر بگیرد تا از بروز هرگونه مشکل مالیاتی احتمالی جلوگیری کرده و حتی با راه‌کارهای خود باعث صرفه ‌جویی در منابع مالی شرکت شما شود.

فرق حساب دار با وکیل مالیاتی چیست؟

از دید حقوقی، یک حسابدار تنها نگهبان صور­ت­های مالی بوده و فعالیت­‌های روتینی انجام می‌­ دهد. او میزان درآمدها، هزینه‌­ها و مصارف یک شرکت را ثبت کرده و به مسائلی از جمله مالیات و حقوق کارکنان می­‌ پردازد؛ اما مسئول اصلاح هزینه‌­‌ها و انحراف روند مصرف درآمدها نیست. اما یک وکیل مالی کاری فراتر از این­ها انجام می­‌ دهد. گرچه این فعالیت‌­های مالی را یک حسابدار نیز انجام می ­‌دهد، اما وکیل مالی مسئولیت دارد سلامت مالی شرکت را نیز تضمین کند. او باید در زمان مناسب تصمیمات درست بگیرد و به مدیریت شرکت عرضه دهد. به همین خاطر از نظر حقوقی، یک وکیل مالی وظایف سنگین­ تری نسبت به یک حسابدار صرف دارد. 

اخلاق در وکالت مالیاتی

در آخر لازم به ذکر است که وکیل مالیاتی کلاه بردار و علیه دولت نیست بلکه وکلای مالیاتی به دنبال تعدیل مالیاتی هستند که بر مؤدی لازم شده و این کار کلاه برداری نیست و نشان دادن حقیقت است. در مجموع، مهم‌ترین عامل در انتخاب يك وكيل، فارغ از مسائل فني و حقوقي، خصوصيات اخلاقي و حسن شهرت و اعتمادي است كه اشخاص مختلف به وكيل دارند و به اين عامل مهم همواره بايد توجه داشت. و وکیل در واقع مرد قانون بین دولت و شرکت های تجاری است. برای تکمیل مقصود خود تمسک میجویم به سوگند نامه فارغ التحصیلان وکالت در دانشگاه:

«در اين موقع که می خواهم به شغل شريف وکالت نائل شوم به خداوند قادر متعال قسم ياد می کنم که هميشه قوانين و نظامات را محترم شمرده، و جز عدالت و احقاق حق منظوری نداشته، و بر خلاف شرافت قضاوت و وکالت اقدام و اظهاری ننمايم و نسبت به اشخاص و مقامات قضائی و اداری و همکاران و اصحاب دعوی و ساير اشخاص رعايت احترام را نموده، و از اعمال نظريات سياسی و خصوصی و کينه توزی و انتقام جوئی احتراز نموده و در امورشخصی و کارهايی که از طرف اشخاص انجام می دهم راستی و درستی را رويه خود قرارداده و مدافع از حق باشم. و شرافت من وثيقه اين قسم است که ياد کرده و ذيل قسم نامه را امضاء می نمايم.»

مشاوره حقوقی تلفنی در کمترین زمان ممکن از طریق تلفن مشکل خود را توسط وکلای متخصص حل کنید

طراحی سایت و سئو