وکیل مالیاتی

5/5 - (23 امتیاز)

وکیل مالیاتی مشاور مالیاتی خدمات حسابداری حسابرسی مشاوره مالی شرکت آریا حساب

وکیل مالیاتی کیست؟ و دقیقاً چه کاری انجام می‌دهد؟

به فردی که در زمینه‌های حسابداری و مالی تخصص و مهارت‌های لازم را کسب کرده باشد، وکیل یا مشاور مالیاتی می‌گویند.

مشاور مالیاتی نه تنها بر تمامی مباحث حسابداری و حسابرسی تسلط کافی دارد، بلکه می‌داند موضوعات حقوقی و مقرراتی

مالیاتی از کجا سرچشمه می‌گیرد، او با داشتن تجربه کافی در زمینه پرونده‌های مالی و حسابرسی در دادگاه‌ها و مراجع قضایی

می‌تواند شما را در تمامی مباحث مالیاتی راهنمایی کند.

وکیل مالیاتی
وکیل مالیاتی

خدمات وکیل مالیاتی چیست؟

اگر می‌خواهید شرکت شما مشمول پرداخت مالیات کمتری شود، بهتر است با مشاور مالیاتی در ارتباط باشید.

چرا که یک مشاور یا وکیل مالیاتی با توجه به آگاهی و اطلاعاتی که در مورد قوانین، بخشنامه‌ها و آیین نامه‌های مرتبط با امور مالیاتی دارد،

می‌تواند به شما کمک کند تا از پرداخت مالیات اضافه بر سازمان جلوگیری کنید. هزینه‌های پیرامون مالیات یک کسب و کار و یا شرکت توسط

مشاور مالیاتی به دو صورت کاهش پیدا می‌کند، که شامل خدمات پشتیبانی و حمایت مالیاتی و خدمات دادرسی و رسیدگی مالیاتی می‌شود.

خدمات وکیل مالیاتی در مورد پشتیبانی و حمایت از امور مالیاتی شرکت

وکیل مالیاتی در ابتدا به صاحبان کسب و کار و شرکت‌ها، اطلاعات مورد نیاز را در قالب مشاوره به آن‌ها ارائه می‌کند و آن‌ها را از

قوانین مالیاتی آگاه سازی می‌نماید. بعد از این مرحله، مشاور مالیاتی به همراه کارمندان بخش مالی و حسابرسی شرکت، به سراغ تنظیم،

تحلیل و بررسی صورت‌ها و پرونده‌های مالی شرکت می‌روند. تنظیم صورت‌ها و مدارک مالی شرکت در توسط مشاور مالیاتی به صورت کاملاً

شفاف و دقیق انجام می‌گیرد. چرا که اگر این فرآیند به درستی انجام نشود، شرکت باید بیشتر از مبلغ تعیین شده، مالیات بپردازد.

یکی از ویژگی‌های وکیل مالیاتی نظارت دقیق بر تمامی قراردادهای شرکت و بررسی چگونگی مبالغ پرداختی و دریافتی شرکت است.

همچنین مشاور مالیاتی راهکارهایی را به شما معرفی می‌کند که با استفاده از آن‌ها، می‌توانید از معافیت مالیاتی بهره‌مند شوید.

خدمات وکیل مالیاتی در مورد دادرسی و رسیدگی به امور مالیاتی

از ویژگی‌های وکیل مالیاتی می‌توان به بر عهده گرفتن صفر تا صد پرونده مالیاتی اشاره کرد. مشاور مالیاتی می‌تواند با داشتن پرونده‌های مرتبط با امور مالیاتی یک شرکت و یا کسب و کار، از طریق مراجع قضایی اقدام به حل مشکلات در اداره مالیات کنند. اواخر تیر ماه هر سال مدیران کسب و کارها، در تاریخ تعیین شده فرم اظهارنامه مالیاتی پر می‌کنند و برای اداره مالیات می‌فرستند.

توجه داشته باشید که در برخی از مواقع ممکن است، کارشناس اداره امور مالیات بعد از بررسی‌ها و ارزیابی‌های خود، اظهارنامه شرکت شما را نپذیرد و برای مالیات شرکت مبلغ دیگری را تعیین کند. در چنین شرایطی باید از مشاور مالیاتی بخواهید که از طریق مراجع قضایی و پیگیری اختلافات، صحت اظهارنامه مالیاتی شما را اعلام کند، تا شما از پرداخت مالیات اضافه معاف شوید.

وکیل مالیاتی با تسلطی که بر پرونده مالیاتی شرکت شما دارد، می‌تواند با استفاده از تخصص و مهارت‌های لازم و آگاهی کامل از قوانین پرداخت مالیات، در هیئت حل اختلاف حضور پیدا کند و دفاعیات خود را از اظهارنامه مالیاتی شرکت اعلام کند، او در اکثر مواقع با دفاعیات و دلایل مناسب می‌تواند رأی صادره از اداره مالیات را برگرداند.

 

آیا مشاور مالیاتی همان وکیل مالیاتی است؟

معمولاً مشاور مالیاتی از نظر امور حقوقی، سمت خاصی به عنوان وکیل ندارند، اما می‌توانند، پرونده‌های مالیاتی شرکت را به واسطه وکالت نامه از طرف شرکت، قبول کنند و به عنوان کارشناس رسیدگی به امور مالیاتی شرکت برای حفظ صحت اظهارنامه مالیاتی در مراجع قضایی حاضر شوند. وکیل مالیاتی با اشراف کاملی که بر آیین نامه‌ها و قوانین اداره مالیات دارد می‌تواند در مراجع رسیدگی، از اظهارنامه مالیاتی شرکت دفاع کند. او در دفاعیه خود استانداردهای مالی مشخص شده از اداره مالیاتی را در نظر می‌گیرد.

وکیل مالی
وکیل مالیاتی
  • وظیفه پشتیبانی مالیاتی وکیل مالیاتی

یک وکیل مالیاتی در درجه اول وظیفه مشاوره دادن به مدیران مالی در زمینه امور مالیاتی یک شرکت را بر عهده دارد. وکیل مالیاتی، مدیران شرکت را با پیچیدگی ها و گستردگی های قوانین مالیاتی آشنا می کند. همچنین در تنظیم کردن صورت های مالی شرکت به کارکنان بخش مالی کمک می کند.

صورت های مالی یک شرکت باید به دقیق ترین و شفاف ترین شکل ممکن تهیه و تنظیم شود تا آن شرکت ملزم به پرداخت حداقل مالیات ممکن شود. به همین دلیل وکیل مالیاتی با تجربه در این مورد می تواند کمک زیادی به شرکت کند. از دیگر وظایف یک وکیل در پشتیبانی مالیاتی یک شرکت می توان به نظارت بر قراردادهای منعقد شده در شرکت، بررسی کردن دریافتی ها و پرداختی های شرکت و معرفی کردن انواع راه های استفاده از معافیت های مالیاتی اشاره کرد.

  • وظیفه دادرسی مالیاتی وکیل مالیاتی

بخش دیگر وظایف یک وکیل مالیاتی، رسیدگی به پرونده های مالیاتی شرکت است. وی باید پرونده های مالیاتی یک سازمان یا مجموعه را در اداره مالیات حل و فصل کند. وکیل مالیاتی باید به مشکلات پرونده های مالیاتی در هیات های حل اختلاف و مراجع قانونی رسیدگی کند. در شرکت و سازمانی باید سالانه در موعد مشخص شده اقدام به پر کردن اظهارنامه مالیاتی خود کند و آن را به اداره مالیات ارسال کند.

در برخی موارد ممیز مالیاتی شخصا اقدام به بررسی اظهارنامه مالیاتی شرکت کرده و ممکن است آن را رد کند یا رقم دیگری تحت عنوان مالیات برای آن شرکت اضافه کند. در این زمان ها یک وکیل مالیاتی می تواند در مراجع رسیدگی به حل اختلافات اقدام به دفاع از اظهارنامه مالیاتی شرکت کرده و از پرداخت مالیات اضافی جلوگیری کند.

مشاور مالیاتی همان وکیل مالیاتی

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله یک مشاور مالیاتی یا وکیل مالیاتی هر دو از نظر قانونی در جایگاه و درجه وکالت نیستند.لازم به ذکر است که در پرونده های مالیاتی، شرکت به وکیل مالیاتی وکالت داده و او مامور رسیدگی و دفاع از پرونده های مالیاتی شرکت یا اظهارنامه مالیاتی شرکت در مراجع رسیدگی به اختلافات مالیاتی می شود.

با توجه به دانش مشاور مالیاتی در زمینه آیین نامه های مالیاتی، قوانین، مقررات، بخشنامه ها و همچنین استانداردهای مالی که سازمان حسابرسی آن ها را تعیین کرده می تواند در رسیدگی به اختلافات مالیاتی اقدام به دفاع از اظهارنامه مالیاتی شرکت کند. با توجه به اقدامات وی در پروسه دادرسی مالیاتی و روند حقوقی آن به مشاور مالیاتی، وکیل مالیاتی هم گفته می شود.

انواع مالیات در کشور ایران

مشاور مالیاتی
مشاور مالیاتی
  • مالیات بر درآمد

مالیات بر درآمد خود به تنهایی به چند بخش دسته بندی می شود برای مثال مالیات بر درآمد حقوق، کشاورزی، املاک، مشاغل، اشخاص حقوقی، مالیات بر درآمد اتفاقی و مالیات بر مجموع درآمد به دست آمده از منابع متفاوت.

  • مالیات بر دارایی

مالیات بر دارایی از سه قسمت تشکیل می شود:

  1. مالیاتی که به طور سالانه بر املاک وارد می شود.
  2. مالیاتی که مختص به مستغلات مسکونی خالی می باشد.
  3. مالیاتی که بر اراضی بایر وارد است.

برگه تشخیص مالیات چیست؟

به برگه هایی که سازمان امور مالیات نتیجه بررسی های خود را در ارتباط با میزان مالیاتی که افراد و شرکت های باید بپردازند، در آن اعلام می کند برگه تشخیص مالیات گفته می شود. بعد از بررسی و رسیدگی هایی که توسط مسئولان نهاد انجام می شود سه نوع برگ تشخیص مالیات صادر می شود که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

  • برگ تشخیص مالیات تکلیفی.
  • برگ تشخیص مالیات عملکرد.
  • برگ تشخیص مالیات حقوق.

اظهارنامه مالیاتی چیست؟

اظهارنامه مالیاتی در اصل به برگه یا کارنامه ای گفته می شود که افراد چه به صورت شخصی و چه از طرف خود سازمان امور مالیاتی، در اختیار مودیان مالیاتی قرار می دهند. این اظهارنامه هر سال توسط اشخاص حقیقی و حقوقی برای محاسبه مالیات به سازمان مالیاتی ارائه می دهند. البته اکنون با خوداظهاری الکترونیکی تمام این فرآیندها به صورت متمرکز تحت نظر سامانه انجام می شود. برای اظهارنامه الکترونیکی به لینک زیر مراجعه نمایید:

https://tax.gov.ir

مودی مالیاتی کیست؟

مودی مالیاتی به فردی گفته می شود که با توجه به درآمد یا دارایی که دارد مشمول پرداخت مالیات می شود و وظیفه پرداخت مالیات را دارد. در این زمینه مودیان مالیاتی می توانند با مشاوره وکیل مالیاتی اقدامات مالیاتی خود را بهتر انجام دهند.

انتخاب بهترین وکیل مالیاتی

با توجه به تمام نکاتی که در ارتباط با پیچیدگی مسائل مالیاتی و قوانینی که بر آنها حاکم است عنوان کردیم. برای اینکه بتوانید در زمینه مسائل مالیاتی خود اقدامات بهتری انجام دهید پیشنهاد ما این است که حتما با یک وکیل مالیاتی در این زمینه مشورت کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مسائل مالیاتی و همچنین مشاوره با یک وکیل مالیاتی باتجربه در این زمینه می توانید با شماره 09121498702 تماس حاصل فرمایید .در تمام مسائل حقوقی می توانیم پاسخگوی سوالات شما باشیم.

انواع مالیات در کشور ایران؟

مالیات های مستقیم: این مالیات به دارایی ها و درآمد اشخاص تعلق خواهد گرفت. مانند مالیات

بر درآمد و مالیات بر دارایی. مالیات های غیر مستقیم: این نوع مالیات مختص به مالیات هایی است

که پرداخت کننده مالیات مشخص نیست.این نوع از مالیات وابسته به یک قسمت از فعالیت های افراد

در زمینه های اقتصادی و عملیاتی دارد که قابلیت انتقال آن هم بسیار زیاد است.

جرائم مالیاتی شامل چه مواردی می شود؟

زمانی که فردی درآمد واقعی خود را پنهان می کند و یا حتی شغل خود را پنهان می کنند،تاخیر در ارائه دادن

اظهارنامه مالیاتی، اعلام نکردن درآمد خود یا معاملاتی که می تواند شامل مالیات بشود،عدم پرداخت مالیات و از این دست تخلفات

آیا مشاور مالیاتی همان وکیل مالیاتی است؟

بله یک مشاور مالیاتی یا وکیل مالیاتی هر دو از نظر قانونی در جایگاه و درجه وکالت نیستند.

اما لازم به ذکر است که در پرونده های مالیاتی، شرکت به آن ها وکالت داده و وی مامور رسیدگی

و دفاع از پرونده های مالیاتی شرکت یا اظهارنامه مالیاتی شرکت در مراجع رسیدگی به اختلافات مالیاتی می شود.

بهترین وکیل مالیاتی کیست و مهمترین دلایل مراجعه مودیان مالیاتی به وکیل پرونده مالیاتی چیست؟

وکیل پرونده مالیاتی چه کمکی به ما میکند؟ برای مشاوره با وکیل متخصص امور مالیاتی به کجا مراجعه نماییم؟

با ما همراه باشید تا در این نوشته بصورت کامل به پاسخ تمامی این سوالات و موارد مرتبط و مهم دیگر بپردازیم.

 

بهترین وکیل مالیاتی کیست؟

 

مشاوره دقیق با بهترین وکیل متخصص امور مالیاتی | وکیل پرونده های مالیاتی

وکلای زیادی هستند که در پرونده های مالیاتی قبول وکالت می نمایند و در این زمینه فعال هستند، امّا بهترین وکیل مالیاتی که به عنوان وکیل پرونده مالیاتی به فعالیت می پردازد، تمام خصوصیت های ذیل را دارد:

 

اخلاق مدار و منصف است

با قوانین مالیاتی تسلط کامل دارد

با تمامی بخشنامه ها و تبصره های مالیاتی کاملاً آشنا است

دارای فن بیان قوی است و همچنین بر فنون مذاکره نیز آشنایی کاملی دارد

وقت شناس است و پرونده مالیاتی را تا حصول نتیجه مطلوب پیگیری می کند

با قوانین جدیدی که در زمینه امور مالیاتی وضع می شود به سرعت آشنا و بر آن مسلط می شود

با رویه مرسوم ادارات مالیاتی و همچنین نحوه عملکرد هیات های حل اختلاف مالیاتی کاملاً آشنا است

این مطلب را هم بخوانید: وکیل دیوان عدالت اداری کیست؟ مشاوره دقیق با بهترین وکیل دیوان عدالت اداری
مهمترین دلایل مراجعه مودیان به وکیل پرونده مالیاتی چیست؟

در موارد متعددی مشاهده شده است که اشخاص حقیقی و حقوقی به عنوان مودیان مالیاتی، از میزان مالیاتی که برای

آن ها تعیین شده است، گله مند هستند و نسبت به این موضوع شکایت دارند و با مراجعه به وکیل مالیاتی خواهان رفع مشکل و تعدیل میزان مالیات تعیین شده خود دارند.

 

ریشه ایجاد بسیاری از مشکلات مالیاتی، عدم اطلاع کافی از مواردی همچون قوانین مالیاتی، رویه مرسوم ادارات مالیاتی،

تکالیف و وظایف قانونی و عرفی مودیان مالیاتی است که این عدم اطلاعات کافی، بعضا موجب تعیین مالیات های با مبالغ بسیار سنگین برای مودیان گرامی می شود.

 

برای پیش گیری از بروز بسیاری از مشکلات مالیاتی و تحمل پرداخت مبالغ سنگین مالیات، بهترین گزینه مشاوره با وکیل امور مالیاتی خبره و با تجربه است.

 

بهترین وکیل مالیاتی کیست؟

خدمات حسابداری مشاوره دقیق با بهترین وکیل متخصص امور مالیاتی | وکیل پرونده های مالیاتی

وکیل پرونده مالیاتی چه کمکی به ما میکند؟

وکیل پرونده مالیاتی به دلیل تخصص عالی که در حل و فصل پرونده های مالیاتی دارد به شما کمک می کند که:

 

اولاً: از طریق مشاوره مالیاتی با وی بتوانید از بروز گرفتاری ها و جرائم مالیاتی که بعضاً بسیار سنگین هستند جلوگیری نمایید

و در واقع پیشگیری از مشکلات مالیاتی از طریق مشاوره مالیاتی بسیار سودمند است.

 

دوماً: چنانچه پرونده ای در ادارات مالیاتی و هیات های حل اختلاف مالیاتی دارید و بر این عقیده هستید که بنا به

هر علتی حق و حقوق شما تضییع شده است، وکیل پرونده مالیاتی خبره و متخصص با توجه به خصوصیت هایی

که در بالا به آن اشاره شد، وکیل پرونده مالیاتی شما می شود و تمام فن و تخصص و علم خود را بکار میگیرد تا از

تضییع حقوق شما جلوگیری نموده و از میزان مالیات و جرائم مالیاتی شما تا میزان قابل توجهی بکاهد.

 

مهمترین وظایف مالیاتی اشخاص حقوقی

اشخاص حقوقی نظیر شرکت ها و موسسات غیر تجاری به عنوان مودیان حقوقی، بر اساس قانون پس از تاسیس

و ثبت در مرجع ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری، موظف به انجام برخی تکالیف و وظایف در موعد مقرر آن هستند

که با هم برخی از مهمترین این وظایف و تکالیف را بررسی می نماییم:

 

۱- تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی

 

۲- پلمپ دفاتر قانونی شرکت و تحریر آن مطابق با اصول

 

۳- ثبت نام گواهی مالیات بر ارزش افزوده و تمدید آن در بازه های زمانی مختلف

 

۴- تکمیل اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال مالی و ارسال آن ظرف بازه زمانی ابتدای فروردین تا نهایتاً پایان تیر سال بعد

 

بهترین وکیل مالیاتی کیست؟ مشاوره دقیق با بهترین وکیل متخصص امور مالیاتی | وکیل پرونده های مالیاتی

مهمترین وظایف مالیاتی اشخاص حقیقی

اشخاص حقیقی عمده ترین مودیان مالیاتی را تشکیل می دهند و طبیعتاً بیشترین مشکلات

مالیاتی هم برای این گروه از مودیان مالیاتی بوجود می آید.

 

برخی از مودیان حقیقی مطابق با معیار و تعریف ماده ۱ قانون تجارت، تاجر محسوب می شوند که طبق ماده

۶ قانون تجارت مکلف به پلمپ دفاتر قانونی هستند اما به استثناء این گروه از اشخاص که تاجر محسوب می شوند،

باقی مودیان مالیاتی حقیقی، تکلیفی به پلمپ دفاتر قانونی ندارند.

 

مودیان حقیقی بر خلاف مودیان حقوقی، الزامی به اخذ کد اقتصادی ندارند ولی علاوه بر الزام به ثبت نام گواهی ارزش

افزوده و تمدید آن در بازه های زمانی شش ماهه ویا یک ساله، ملزم به تکمیل اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال مالی و

ارسال آن ظرف بازه زمانی ابتدای فروردین تا نهایتا پایان خرداد سال بعد هستند.

 

در پایان لازم به ذکر است چنانچه در ارتباط با وظایف و تکلیف مالیاتی نیاز به مشاوره با وکیل متخصص امور مالیاتی دارید و یا

اگر به هر دلیلی دچار مشکلات مالیاتی هستید و درگیر دعاوی مالیاتی شده اید و نیاز به راهنمایی و کمک وکیل امور مالیاتی

مجرب دارید، می توانید ضمن تماس با موسسه حقوقی مشهور با کارشناسان و وکلای پایه یک حرفه ای و باتجربه موسسه مشاوره داشته باشید.